Plandisc – ett verktyg för årsplanering i föreningslivet

Årsplanering i föreningslivet kan ibland vara överväldigande och kräva ett ständigt tänkande över vad som kommer härnäst. Då är Plandisc ett perfekt alternativ. Allt från aktiviteter och styrelsemöten till läger och kick-offer går att planera in tack vare funktionerna som ingår i Plandisc. Här nedan går vi igenom hur systemet fungerar. (Inlägget innehåller annonslänkar) Årshjulet Det digitala årshjulet erbjuder en framförhållning för idrottsverksamheter. Genom att hålla isär områden via Plandisc …

Plandisc – ett verktyg för årsplanering i föreningslivet Läs mer

Fördelarna med att samarbeta med andra föreningar

4 fördelar med att samarbeta med andra föreningar Att driva en förening kan vara en utmanande uppgift. Det är en uppgift som ofta involverar mycket arbete och ansvar. Att samarbeta med andra föreningar kan vara en lösning på detta dilemma. Det finns många fördelar med att samarbeta med andra föreningar och i det här blogginlägget kommer vi att utforska några av dessa fördelar. För det första finns det en stor …

Fördelarna med att samarbeta med andra föreningar Läs mer

Hur man engagerar medlemmarna i din förening

Hur kan du engagera medlemmarna i din förening? Att ha engagerade medlemmar är avgörande för att driva en framgångsrik förening. Ju mer engagerade medlemmarna är, desto mer energi och entusiasm har ni att arbeta med och desto bättre blir resultatet av ert gemensamma arbete. Men hur kan du egentligen engagera medlemmarna i din förening? Här är några tips. Kommunikation är nyckeln En av de viktigaste faktorerna för att engagera medlemmarna …

Hur man engagerar medlemmarna i din förening Läs mer

Fördelarna med att Föreningskraft hanterar föreningens ekonomi

Att driva en förening kan vara en utmaning, inte minst när det kommer till ekonomihantering. För att föreningen ska kunna fokusera på sina kärnverksamheter och uppnå sina mål, är det viktigt att ha en välorganiserad ekonomifunktion. I detta blogginlägg kommer vi att utforska de olika fördelarna med att föreningar får hjälp med sin ekonomi. Professionell expertis Att ha tillgång till professionell hjälp och expertis inom ekonomi är en av de …

Fördelarna med att Föreningskraft hanterar föreningens ekonomi Läs mer

Effektiva strategier för att rekrytera och behålla medlemmar inom idrottsföreningar.

Rekrytering och att behålla medlemmar är en kärnfråga hos många föreningar. Att ha tillräckligt med engagerade medlemmar är avgörande för en förenings överlevnad och framgång. Men hur kan man locka nya medlemmar och se till att de stannar i föreningen på lång sikt? Här följer några effektiva strategier som kan hjälpa er att nå era mål inom rekrytering och att behålla medlemmar. Skapa en positiv och inkluderande atmosfär En vänlig …

Effektiva strategier för att rekrytera och behålla medlemmar inom idrottsföreningar. Läs mer

4 anledningar till att utvärdera din förening

Att utvärdera din förenings verksamhet är viktigt. Genom att följa upp och utvärdera kan ni som förening planera för långsiktighet och positiv utveckling. Det handlar inte bara om att mäta hur bra föreningen är utan det handlar även om att identifiera områden för förbättring. Läs våra 4 anledningar till varför din förening regelbundet bör utvärdera er verksamhet. Mät framsteg för att uppnå mål Utvärdering ger föreningar en strukturerad metod för …

4 anledningar till att utvärdera din förening Läs mer

Utan ekonomiskt stöd och sponsorskap – idrottsföreningens hinder

Idrottsföreningar har länge spelat en central roll i samhället genom att främja hälsa, gemenskap och personlig utveckling. Men bakom slagpuckar, bollpassningar och löparbanor döljer sig ofta en kämpande organisation som ständigt balanserar ekonomi och idrottande. I detta blogginlägg kommer vi att utforska de ekonomiska utmaningarna som idrottsföreningar möter och hur de är beroende av ekonomiskt stöd och sponsorskap för att täcka sina grundläggande kostnader. Anläggningar och utrustning En av de …

Utan ekonomiskt stöd och sponsorskap – idrottsföreningens hinder Läs mer

Planeringen kring Riksfyran – vår föreningskonsulent berättar

Tillsammans med vår samarbetsförening GF Wermdö och Gymnastikförbundet var FöreningsKraft en del av teamet bakom gymnastiktävlingen Riksfyran som ägde rum i höstas. Vi ställde några frågor till Tina, vår föreningskonsulent, hur arbetet fortlöpte innan och efter avslutat arrangemang. Vad hade du för roll och ansvarsområden? Koordinera och administrera tävlingen bland annat genom att ta fram dokument, schemalägga volontärerna samt beställningar av mat. Ansvariga i föreningen hade dessutom en struktur på …

Planeringen kring Riksfyran – vår föreningskonsulent berättar Läs mer

En förening tar hjälp av FöreningsKraft – från idé till handling

Karlskrona GF är en av våra samarbetsföreningar där vi idag sköter en del av administrationen. Några exempel på arbetsuppgifter är mejladministration, fakturering, terminsstart/-avslut och lägeradministration. FöreningsKraft har två föreningskonsulenter som jobbar totalt 25 % åt föreningen, på distans. Vi frågade ordförande Daniel hur styrelsen landade i beslutet om att ta in oss och vad samarbetet hittills har gett föreningen. Vad anser ni vara fördelarna med att ta hjälp av Föreningskraft …

En förening tar hjälp av FöreningsKraft – från idé till handling Läs mer

Punktinsatser med FöreningsKraft – ett exempel

Järna SK är en stor flersektionsförening söder som Stockholm. Idag har de 3 anställda som tillsammans med styrelsen driver och utvecklar föreningen. I våras hörde de av sig till oss på FöreningsKraft för att få hjälp med en punktinsats, en genomlysning av föreningens administrativa verksamhet. – Föreningen hade behov av en genomlysning och en sådan görs bäst av en extern part då det annars blir diskussioner kring jäv eller partiskhet, …

Punktinsatser med FöreningsKraft – ett exempel Läs mer

Vad tjänar föreningen på att ta in FöreningsKraft istället för att anställa personal?

Är det inte dyrt att ta in någon utifrån som hjälper vår förening? Den frågan ställer sig många föreningar som vi har en första kontakt med. Men efter att vi har förklarat vad vi gör och vilka vinster det kan ge föreningen att ta in oss kommer de ofta på andra tankar. I det här inlägget får du ta del av några jämförelser mellan att ta in oss på FöreningsKraft …

Vad tjänar föreningen på att ta in FöreningsKraft istället för att anställa personal? Läs mer

Vill du få tips och verktyg direkt i din brevlåda?
Prenumerera då på vårt nyhetsbrev som kommer ut ca 1 gång i månaden.

Tack för din e-post, vi hoppas att du kommer att gilla innehållet!

Något gick fel

Föreningskraft kommer att använda ovan information för att hålla kontakten med dig och för att delge tips, verktyg och nyheter. Läs hela vår integritetspolicy som du hittar längst ner till höger på hemsidan.